FEHÉR FOGAK: GYAKORI KÉRDÉSEK
Természetükből fakadóan fehérek a fogaink?
A fogak nem fehérek természetükből fakadóan. Gyöngyházfényűek, amelyek a kor előrehaladtával fokozatosan kissé sárgássá válnak, függetlenül attól, hogy milyen gondosan ápoljuk őket.
Ezt a csecsemőknél látjuk a legjobban. A tejfogak hófehérek, melyet később a maradandó fogazat vált fel. A korai maradandó fogazat fogai már sárgásabbak, mint a tejfogazaté.
Minél idősebbek leszünk, annál inkább romlik a fogak külső burka, és egyre inkább láthatóvá válik az úgynevezett dentinréteg , amely hatására fogaink egyre sárgásabb színűnek tűnnek.
Az évek során a fogkő és a kopás is hatással van a fogakra, és megváltoztathatja a fogak színét.
El tud színeződni idővel a műfogsorom?
Igen, a protézis idővel elszíneződhet. Ha nem figyelünk oda a műfogsor napi tisztítására, akárcsak a fogak esetében, a protézisen is sárgás-szürkés, zöldes vagy akár fekete elszíneződéshez vezethet a lepedék és az ételmaradék. A fogászati implantátumokat, mint például a koronákat vagy hidakat nem lehet fehéríteni.
Alapos és rendszeresen ápolással megelőzhető a műfogsor elszíneződése. A szájápolási rutinnak itt is tartalmaznia kell a rendszeres fogmosást, a fogközök tisztítát fogselyem vagy fogköztisztító segítségével, majd a szájüreg megtisztítását szájvíz használatával.
Professzionális fogfehérítés vs. patikában kapható (OTC) fogfehérítő termékek
Minden fogfehérítési módszer, mind az otthon végzett, mind a fogorvos által használt, a fogakon kialakult foltok eltávolítására ugyanazon kémiai reakción alapszik.
A legnagyobb különbség az ár , illetve az idő .
Ezeken kívül a fogorvos által végzett fogfehérítésnek megvan az az előnye, hogy a fogorvos a folyamat során dönthet bizonyos lépésekről az íny és a száj többi részének védelme érdekében.
Egy professzionális fogfehérítés 1-1,5 órán keresztül tarthat, míg az otthoni DIY eszközök használatához körülbelül 0,5 órára van szükség, de ugyanazt az eredményt csak többszöri használat után érhetjük el. Az is hozzátartozik, hogy a professzionális módszerrel elvégzett fehérítés eredményei tartósabbak lehetnek, mint az otthon elvégzett fogfehérítés (1 év vs. legfeljebb 6 hónap)
Miért vannak a fogaimon fehér foltok?
Ha a fogfehérítés után fehér foltokat látsz a fogaidon, azok általában már a kezelést megelőzően is ott voltak, csak a fogfehérítés miatt jobban észrevehetővé váltak.
Ezek a foltok általában rövid idő alatt eltűnnek. Esetenként a foltokat kalciumhiány is okozhatja. Bármilyen kétség esetén keresd fel fogorvosod!
Hány éves kortól biztonságos a fogfehérítés?
A gyermekednek legalább 12 évesnek kell lennie, mielőtt fehérítő hatású fogkrémet vagy szájvizet kezd használni. Ekkorra gyermekednek már a teljes maradandó fogsorának ki kellett alakulnia.
Minden esetben kérd ki fogorvosod tanácsát, mielőtt gyermeked fehérítő hatású terméket kezdene használni. Jobb, ha a fehérítési módszer kiválasztása előtt a fogorvossal tisztázzátok a fogakon található elszíneződések okát.
Fehérítheti fogaimat a szódabikarbóna?
A nátrium-hidrogén-karbonátként is ismert szódabikarbóna csiszolóanyagként távolíthatja el a fogak felületén kialakuló foltokat, hatása közel sem olyan jó, mint a kémiai peroxidok esetében.
Használata veszélyes a fogakra! Hosszantartó használat esetén a fog felszíne elkophat, apró repedések jelenhetnek meg a zománcban. Az elszíneződések ezekben a repedésekben le tudnak rakódni, mely a továbbiakban még több elszíneződéshez vezethet.
Gyengítheti fogaimat a fogfehérítés?
Mind a professzionális, mind az otthon végzett fogfehérítés biztonságos és hatékony, amennyiben annak összetétele és hatása bizonyított.
Fontos tudni, hogy a fogfehérítő termékek túlzott használata vagy a különböző termékek egyidejű használata károsíthatja a fogakat! A fehérítő termékeket az előírásnak megfelelően használd és kövesd a terméken található utasításokat. A túl gyakori vagy túlzott használat károsíthatja a fogzománcot.
Amennyiben fogaid érzékenyek, a fogfehérítés erősítheti ezt az érzetet. Konzultálj fogorvosoddal a fogfehérítési lehetőségekről.
Mennyi peroxid biztonságos a fogaim számára?
Minden esetben szigorúan kövesd a választott termék használati utasítását.
Fogorvosi konzultáció nélkül évente két alakomnál többször ne fehérítsd fogaidat . Kérjük, vedd figyelembe, hogy a fogfehérítés nem mindenki számára lehetséges. Nem szabad fehérítő termékeket használni terhesség vagy szoptatás alatt, illetve ínybetegségben szenvedőknek. Fokozott figyelemmel járj el fogérzékenység esetén is.
A fogfehérítő termékek használata előtt mindig konzultálj fogorvosoddal.
MÉG TÖBB CIKK EBBEN A TÉMÁBAN