ROSSZ LEHELET: GYAKORI KÉRDÉSEK
A rossz lehelet lehet komolyabb egészségügyi problémák jele?
Igen, a tartós rossz lehelet lehet betegség mellékhatása. Gyakran előfordul, hogy az olyan egészségügyi problémák, mint a gyomorégés rossz szájízt hagynak maguk után.
Más esetekben az arcüreggyulladásból származó baktériumok vagy váladék okozhat rossz leheletet. Az enyhén gyümölcsös lehelet, amelyet nem feltétlenül érzékelünk zavarónak vagy kellemetlennek, a cukorbetegség jele lehet, míg az erős ammónia szag általában veseproblémákra utal.
A parodontális betegségek , például az ínygyulladás szintén okozhat rossz leheletet. A szájszárazság, amely a nyál csökkenését okozza, megakadályozza, hogy a szájban természetesen előforduló baktériumok és ételmaradékok lemosódjanak a fogakról. Ez pedig károsíthatja az ínyt.
Ha aggódsz, hogy a rossz lehelet egy másik betegség jele lehet, és a problémát alapos fogmosással, fogközti ápolással vagy szájvízzel sem tudod megoldani, fordulj fogorvosodhoz.
Milyen szokások okozhatnak rossz leheletet?
Ha a rossz leheletet okozó szokásokról van szó, a dohányzás általában a lista élén áll. Már a dohányfüst is elég ahhoz, hogy rossz ízt és szagot hagyjon a szájában.
Ezenkívül a magas cukorfogyasztás is káros a leheletre. A szájban lévő természetes baktériumok örömmel fogadják a magas cukorfogyasztást, és még több baktériummal lepik el a fogakat és az ínyt. A szénhidrátok elhagyására összpontosító diéták növelhetik a rossz lehelet kialakulásának valószínűségét, mivel a szervezet fokozza az ammónia termelését az ételek anyagcseréjéhez.
Azokra, akik kapkodva esznek vagy rendszeresen kihagyják az étkezéseket , egy másik veszély is leselkedik: a rágás serkenti a nyáltermelést, amely segít megakadályozni a száj kiszáradását.
Ha valaki túlságosan kapkodva eszik vagy kihagyja az étkezéseket, a nyáltermelés kevésbé indul be, és a lehelet rossz szagúvá válhat. Szájszárazságot okozhat az is, ha gyakran lélegezünk be és ki a szájon keresztül .
A rágógumi valóban segít megszabadulni a rossz lehelettől?
A válasz "igen". A rossz leheletet gyakran a szájszárazság okozza. A cukormentes rágógumi rágása jó módja lehet a nyáltermelés serkentésének . A nyál leöblíti a fogakról a nem kívánt baktériumokat és ételmaradékokat, mielőtt azok rossz leheletet okoznának.
A cukrozott rágógumik, az édességek vagy a cukorral bevont mentolos tabletták viszont károsak lehetnek. Elfedik a rossz lehelet szagát, de keveset tesznek a rossz lehelet valódi oka ellen, a baktériumok a megszüntetéséért.
A cukor viszont több baktériumot és lepedéket okozhat a fogakon és az ínyen, ami még súlyosabbá teheti a rossz leheletet.
A száj tisztán tartásának legjobb módja a napi kétszeri fogmosás, fogselyem vagy fogköztisztítókefe használata és öblögetés szájvízzel a tisztítás befejezéséhez.
Okozhatnak a szájvizek rossz leheletet?
Hacsak nem fokhagymás vagy kéksajtos öblítővel tisztítod a szádat, a szájvíz nem okoz rossz leheletet.
A vizsgálatok azt mutatják, hogy a LISTERINE® serkenti a nyáltermelést, segít megelőzni a száj kiszáradását (ami gyakran a rossz lehelet egyik oka). A legjobb eredmény elérése érdekében naponta kétszer tisztítsd meg a szádat LISTERINE® szájvízzel.