Skip to main content

FOGÁPOLÁS: HOGYAN MOSNAK FOGAT A GYERMEKEK JÓL

A tejfogak fontosak a gyermek egészséges fejlődéséhez, ezért gondoskodni kell róluk.  Mi a legjobb fogmosási technika a tejfogak számára? Hogyan segíthetsz gyermekednek, hogy már kiskorától kezdve hozzászokjon a helyes fogmosáshoz? Találd meg az összes választ ezekre a kérdésekre!

TEJFOGAK

Az embereknek egymást követően két fogsoruk fejlődik ki. Az első fogsort tejfogaknak nevezik. Általában 6 hónap és két és fél év között jelennek meg. Ez egy 20 fogból álló ideiglenes fogsor. Ezek a következőkből állnak:

  • 8 metszőfog

  • 4 szemfog

  • 8 őrlőfog

Bár a tejfogak nem maradnak sokáig a gyermek szájában, a gyermek fejlődése szempontjából kulcsfontosságúak. Hozzájárulnak a beszéd- és nyelvi fejlődéshez, a maradandó fogak igazodásához és a rágási funkció fejlődéséhez.

TEJFOGAK GYENGESÉGE

A nagyon kis gyermekeknél a tejfogak sokkal kisebbek, mint a maradandó fogak. A zománc és a dentin vékonyabb és kevésbé mineralizált, így fogékonyabbak a szuvasodásra.

Ezért nagyon fontos, hogy vigyázzunk a tejfogakra, és megtanítsuk a gyerekeknek az egészséges táplálkozás alapjait.

A cukrozott ételek fogyasztása, a túl kevés fogmosás és a fiatal korban történő rendszertelen fogorvoslátogatás kedvez a szájüregi problémák kialakulásának. Ezek a tényezők még a serdülőkori fogszuvasodás kialakulását is befolyásolják!

Az első fogmosástól az első fogorvosi látogatásig: itt választ kaphatsz arra, hogyan ápold gyermeked fogait.

  • A rendszeres fogmosás alapvető fontosságú a fogak egészségének megőrzéséhez. Kövesd az alábbi tippeket, hogy csökkentsd a fogszuvasodás kockázatát a gyermeked fogai számára.

  • Még az első tejfog megjelenése előtt érdemes elkezdeni fürdetés közben puha sörtéjű fogkefével mosni a baba ínyét, vagy hagyni, hogy a baba maga próbálja ki szülői felügyelet alatt. Ezáltal a baba fogmosása a személyes higiénia részévé válik.

  • Az első tejfogak mosását alacsony fluoridtartalmú fogkrémmel(gyermekfogkrém) kell kezdeni,amint az első fog kibújik(általában hat hónapos korban, de ez lehet korábban vagy később is). Fontos, hogy fluoridos fogkrémet használjunk, mert ez megelőzi és megfékezi a fogszuvasodást. A gyermekek számára speciális, széles nyéllel ellátott fogkefék is kaphatók (gyermekfogkefe).

  • Az alacsony fluoridtartalmú fogkrémek nem olyan hatékonyak a fogszuvasodás megelőzésében. Az első maradandó fogak megjelenése után legfeljebb 1500 ppm fluoridot tartalmazó junior vagy felnőtt fogkrémet használjunk. Bővebb információért nézd meg a fogkrém használati utasítását, vagy kérj fogorvosi tanácsot.

  • Ügyelj arra, hogy gyermeked ne egyen vagy nyalogassa a tubusból a fogkrémet.

  • Naponta kétszer mosd meg gyermeked fogait legalább két percen keresztül, egyszer reggel és egyszer lefekvés előtt. Bátorítsd, hogy köpje ki a felesleges fogkrémet, és ne öblítse ki túl sok vízzel.

  • A gyermek 7-8 éves koráig szükséges a fogmosás felügyelete. Segíthetsz a fogmosásban, vagy nézheted, ahogy magának mossa, szükség esetén besegítve a tisztításba. Hét-nyolc éves kortól a gyermekeknek már maguknak kell tudniuk fogat mosni. Azonban jó, ha időről időre figyeled, hogy megbizonyosodj róla, hogy megfelelő módon és ideig tart-e a fogmosás.

  • Fogmosási technika: Az úgynevezett KAI-módszer ajánlott. A KAI rövidítés a "rágófelületek, belső felületek és külső felületek" rövidítése. A fogorvos meg tudja mutatni a helyes fogmosási technikát.

FOGSZUVASODÁS GYERMEKEKNÉL

A fogszuvasodást a szájban lévő savtermelő baktériumok okozzák. Ez a sav támadja meg a fogzománcot, melyen apró fehér elszíneződéseket okozhat. Bár ezek halványak, de már a tejfogaknál is szabad szemmel is láthatóak.

A fogszuvasodás megelőzése érdekében érdemes a gyermeket rendszeres fogorvosi kontrollra vinni. A fogszuvasodás tüneteiről és kezeléséről a fogszuvasodás gyermekeknél oldalon találsz több információt.

MARADANDÓ FOGAK

A tejfogak  5-6 éves kortól kezdenek kihullani,  és a  32 állandó fog  fokozatosan bújik elő a helyükre. 6 és 12 éves kora között a gyermeknek tejfogai és állandó fogai is vannak.

Ezt nevezzük  vegyes fogazatnak.  Az utolsó tejfog  10 vagy 11 éves korban  esik ki. Amikor a maradandó fogak zománca elkopik, az nem pótolható, nem nő a helyére másik. Ezért fontos, hogy már most segíts gyermekednek a helyes foghigiénia kialakításában.

ÁTFOGÓ SZÁJHIGIÉNIA

Amint az őrlőfogak közötti rések bezáródtak, a  rendszeres fogmosás mellett fogselyemmel vagy fogköztisztítókefével  szükséges kiegészíteni a gyermek szájápolási rutinját. A gyermekek számára vannak például speciális, gyermekbarát motívumokkal ellátott fogselyem pálcikák.

Hatéves kortól a gyermekek  kiegészíthetik  napi szájhigiéniás rutinjukat  szájöblítéssel.  Ettől kortól a gyermekeknek képesnek kell lenniük arra, hogy szabályozni tudják a kiköpést a szájvíz lenyelése nélkül is.

A LISTERINE® kifejezetten gyermekek számára kifejlesztett szájvize a LISTERINE® Smart Rinse a benne lévő fluoriddal segít megelőzni a fogszuvasodást. A használatról további információt a gyermek szájvízhasználatról oldalon találsz.

MÉG TÖBB CIKK EBBEN A TÉMÁBAN:

Helyes fogápolás és szájhigiénia