Skip to main content

GYERMEKKORI FOGSZUVASODÁS

Ahogy a gyermek életének hatodik hónapjától elkezd tejfogakat növeszteni, a fogszuvasodás veszélye fennáll.  A tejfogak zománc és dentin rétege vékonyabb, kevesebb ásványi anyagot tartalmaz, emiatt hajlamosabb a szuvasodás (szuvas tejfog) kialakulása, ugyanakkor az állandó fogakat is érintheti a szuvasodás.

GYERMEKKORI FOGSZUVASODÁS FELISMERÉSE

Ha gyermeked fogfájásra panaszkodik, általában már késő, hisz ekkor a szuvasodás már előrehaladott állapotban van (több információ a Szuvasodás tünetei oldalon).

Fiú fájdalmat él át vicsorítva, összehúzott szemekkel neutrális háttér előtt

Az első stádiumában, a kezdeti fogszuvasodás világos, szinte átlátszó foltokként észlelhető a fogak felszínén, melyek később barnává válnak. Ez a baktériumok által termelt savaknak köszönhető, melyek kivonják a fogból az ásványi anyagokat. Később az érintett fog gyakran érzékenyen reagál a hideg, forró, édes vagy savanyú ételekre és italokra.

Tipp:  Ellenőrizd rendszeresen gyermeked fogait. Ha a színezetük nem egységes, forduljatok fogorvoshoz. Figyelj arra is, hogy gyermeked hogyan fordítja arcát, miközben hideg ételt eszik, vagy hideg italt iszik. Az idősebb gyermeket közvetlenül is megkérdezheted. Legkésőbb a fájdalom megjelenésekor azonnal fogorvoshoz kell fordulni.

GYERMEKKORI FOGSZUVASODÁS OKAI

A fogszuvasodás a fogakon lerakodó lepedék miatt alakul ki. Ez ideális táptalajt biztosít a rossz baktériumok számára. Ezek a baktériumok a cukros ételmaradékokat természetes savakká alakítják át, melyek megtámadják a fogzománcot, ezáltal szuvasodás alakul ki.

A táplálkozás döntő fontosságú gyermeked fogainak egészsége megőrzése érdekében. Az édességeket, például kekszet, csokoládét, vagy az édes italokat, a szájban található baktériumok lebontják savvá, melyek megtámadják a tejfogakat és a maradó fogakat.

A savas italok, például gyümölcslevek vagy számos üdítőital szintén károsak. Ezek természetes savakat tartalmaznak, melyek szintén megtámadják a fogakat.

zahnprobleme-durch-zucker

Tipp: Ügyelj arra, hogy gyermeked ne egyen túl sok édességet, és csak vizet vagy cukrozatlan teát igyon (lásd lejjebb: cumisüveg szindróma). Kivételek természetesen adódhatnak a szabály alól.

A megfelelő szájápolás elengedhetetlen a fogak egészségének megőrzéséhez. Az első kis tejfog megjelenésétől kezdve mosd fogkefével a fogat/fogakat reggel és este. Hatéves kortól tovább tökéletesítheted a szájápolási szokást gyermekeknek szánt szájvízzel.

Tipp: Gyakorold a fogmosást még az első tejfog megjelenése előtt. A legtöbb gyermek eleinte szopogatja a fogkefét, de hamar hozzászokik a reggeli és esti rutinhoz (több információ a Gyermekek fogmosása oldalon).

zaehne-putzen 2

A szuvasodás egy különösen drámai formája az úgynevezett cumisüveg szindróma. Ekkor a táplálkozási elemek találkoznak az időfaktorral. A szopogatással a cukor vagy gyümölcssavtartalmú italok sokáig a szájban maradnak. A savaknak így van idejük megtámadni a fogakat, különösen a metszőfogakat.

Tovább ront a helyzeten, hogy a nyál, mely általában gátolja a baktériumok szaporodását és megkeményíti a fogakat, lemosódik, tehát még a cukormentes italok is károsíthatják a zománcot.

Tipp: Soha ne helyettesítsd a gyermek megnyugtatása érdekében a cumit cumisüveggel. A cumisüveget csak az ivásra használja, csakis addig, amíg meg nem tanul pohárból inni.

VESZÉLYES A GYERMEKKORI FOGSZUVASODÁS?

Egyes szülők úgy gondolják, hogy a tejfogak szuvasodása nem olyan nagy probléma, mert az „igazi” fogak leváltják őket. A tejfogak ugyanakkor a maradó fogak helyének őrzői. Ha egy szuvas fogat ki kell húzni, az a későbbiekben fogszabályozást tehet szükségessé.

MEGFERTŐZHETEM A GYERMEKEM FOGSZUVASODÁSSAL?

Mivel a fogszuvasodásért baktériumok felelősek, ezek a baktériumok a baba vagy az evőeszköz lenyalásakor átkerülhetnek a gyermek szájába.

Ugyanakkor eközben számos jó baktérium is átkerül a gyermekhez, melyek nélkülözhetetlenek a megfelelő szájflóra kialakulásához (a gyermekek szájflóra nélkül születnek). Ennek kialakulása különösen fontos az immunrendszer számára, melynek megfelelő működése csökkenti például az allergia vagy a neurodermitisz kialakulásának kockázatát.

Tipp:  Ha gyermeked rendszeresen mossa fogait, a baktériumok nem tudnak megtelepedni a fogakon, ezáltal nem tudják károsítani azokat (további információ a Szájápolás oldalon)

  • Fogyassza mértékkel az édességeket és az édes vagy savanyú italokat. A fogak szempontjából jobb, ha gyermek egyszer eszik egy kicsit többet, mintha azt egész napra elosztva tenné. A folyadékot próbálja a lehető legrövidebb ideig a szájban tartani. Soha nem szabad a cumisüveget használni a cumi helyettesítésére.

  • A fluoridot a fogszuvasodás elleni fontos védelemnek tekintik. A fluoridok erősítik a fogzománcot és gátolják a baktériumok szaporodását. Ennek köszönhetően a fluoridok nem csak segítenek megelőzni a fogszuvasodást, a kezdődő károsodásokat is helyrehozhatja. A gyermek két éves koráig speciális fluoridos fogkrémet kell használni. Két éves kortól a gyermek használhat gyermekeknek fejlesztett fogkrémeket.

  • A megfelelő szájápolással megelőzhető a lepedék kialakulása, így elkerülhető a fogszuvasodás fő kiváltó oka. További információt a gyermek fogmosás oldalon találsz.

  • Rendszeres kontroll: a fogorvosok az első vizsgálatot a baba első tejfogának kinövése után javasolják.

A gyermekkori fogszuvasodás kezelése javarészt megegyezik a felnőttkori kezeléssel. További információt a Fogszuvasodás kezelése oldalon találsz.

MÉG TÖBB CIKK EBBEN A TÉMÁBAN

Szájvíz fogszuvasodás ellen?

Mi a fogszuvasodás?

Fogszuvasodás tünetei

Fogszuvasodás megelőzése

Fogszuvasodás kezelése