Skip to main content

MI A FOGSZUVASODÁS?

Bárki, akinek valaha volt lyukas foga tudja, milyen kellemetlen lehet a  fogszuvasodás. Ez egy betegség, mely képes elpusztítani az emberi test legkeményebb anyagát, a fogzománcot . Fokozatosan támadja meg a fog minden részét, és súlyos következményekkel járhat az egészségre nézve.

A FOGSZUVASODÁS FŐ OKOZÓJA: LEPEDÉK

Az emberi testben számos baktérium van jelen. A természetes szájflóra ártalmatlan, sőt, elengedhetetlen a szervezet – és különösen a száj – megfelelő működéséhez!

A szájban a fogak felszínén találkoznak a baktériumok, a nyál és az ételdarabok. Ha az így keletkező lepedék vagy más néven biofilm nincs rendszeresen eltávolítva, tökéletes táptalajt biztosít a baktériumok gyors elszaporodásának.

Mosolygó női fogsor lepedék nélkül

Ezek a mikroorganizmusok, mint például a streptococcus vagy a laktobacillis, a lepedékben lévő ételmaradék cukrával és szénhidrátjával táplálkoznak. E folyamat során savakat, például tejsavat választanak ki melléktermékként. Ezek a savak fontos, fogkeményítésért felelős ásványi anyagokat (kálciumot és foszfátot) oldanak ki a fogzománcból. Ez a folyamat a demineralizáció, mely felpuhítva a zománcot idővel lyukak kialakulásához vezethet.

SZÁJÁPOLÁS

Megfelelő és átfogó szájápolási rutinnal megelőző lépéseket lehet tenni a lepedék felhalmozódásával és az abból fakadó baktériumok elszaporodásával szemben. A fogmosás, fogselyem és szájvíz együttes rendszeres használata hatékonyan távolítja el a lepedéket, baktériumokat és a savakat a fogak felszínéről és a szájüregből, ezáltal elkerülhető a lepedék kialakulásának leggyakoribb oka, mely a fogszuvasodást okozza.

ÉTREND

Az édességek és a szénhidrátban gazdag ételek, például chipsek és gabonatermékek mérsékelt fogyasztása szintén segít megelőzni a baktériumok túlzott elszaporodását, mivel így kevesebb tápanyag jut azok számára.

SZÁJSZÁRAZSÁG

A nyál természetes védelmet nyújt a fogszuvasodás ellen. A benne található enzimek fertőtlenítik és semlegesítik a szájüregben található savakat és leöblítik a káros baktériumokat a fogfelszínről.

karies-bei-mundtrockenheit

KIT ÉRINT?

A fogszuvasodás kockázata egyénenként változik, melyet a nyál savasságának (pH értékének) különbözősége indokol. Vannak olyanok, akiknek természetüknél fogva alacsonyabb, másoknál magasabb ez a velünk született érték. Minél alacsonyabb a szánk pH értéke, annál nagyobb a savas ételek hatása a fogakra.

Alapvetően elmondható, hogy a káros baktériumok, mint például a fogszuvasodást okozó "Streptococcus mutans", szájról szájra terjedhetnek. Az azonban, hogy ezek a baktériumok ezután szuvasodást váltanak-e ki, a "befogadó" egyéni szájhigiéniájától függ.

Sok szülő gondolja ezért úgy, hogy nem szabad a nyálát átadni gyermekének, például az evőeszköz vagy cumi megnyalásával. A szakértők feltételezése szerint azonban a baktériumok nyállal történő átvitelét nem szabad elkerülni.

Ennek oka, hogy a szájflóra nem csak rossz, hanem főként jó baktériumokból áll, amelyek pozitív hatással vannak az immunrendszerre. A fogszuvasodás gyerekeknél menüpont alatt megtudhatod, hogyan előzheted meg és kezelheted gyermeked fogszuvasodását.

RÁGÓFELÜLET ÉS A FOGAK KÖZÖTTI RÉSEK

Mivel a lepedék különösen gyorsan felhalmozódhat a fogak rágófelületének mélyedéseiben, illetve a fogak közötti résekben, a szuvasodás ezeken a területen különösen gyakori.

A görbe, egymást átfedő fogak esetében nehezebb a fogmosás, a fogközökben könnyebben felhalmozódhat a lepedék, mely elősegíti a fogszuvasodás kialakulását. Ezt a fajta szuvasodást, mely az egymáshoz közel álló fogak érintkezésénél alakul ki, approximális szuvasodásnak nevezik. Az alapos fogtisztítás ezért különösen fontos a fogközökben is.


zaehne-putzen 1

A „Fogszuvasodás tünetei” oldalon olvashatsz többet arról, hogy hogyan ismerhető fel a fogszuvasodás és annak különböző stádiumai. Azt is megtudhatod, hogyan előzhető meg a fogszuvasodás és hogyan kezelik azt.

MÉG TÖBB CIKK EBBEN A TÉMÁBAN

Fogszuvasodás tünetei

Fogszuvasodás megelőzése

Fogszuvasodás kezelése

Fogszuvasodás gyerekeknél