Skip to main content

FOGÍNY: GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK

Tökéletes mosolygó női fogsor rózsaszín háttér előtt

Mi az a ragacsos filmréteg az ínyemen, amikor felébredek?

Szinte bármilyen felületen kialakulhat egy vékony baktériumréteg, úgynevezett biofilm. Reggelente emiatt úgy érezheted, mintha fogaidat és ínyedet egyfajta nyálka borítaná.

A biofilm normális, mindenkinél előfordul , még akkor is, ha fogat mostál, fogselymeztél és szájvizet is használtál. Ha azonban a biofilmet (szájüregi lepedéket vagy plakkot) nem távolítod el naponta, az elszaporodhat. Az érett  plakk  kevesebb jó és főleg  rossz baktériumokból áll , melyek ínybetegségeket okozhatnak. Azok, akik jó szájápolási rutinnal rendelkeznek, naponta fogat mosnak, fogselymet és szájvizet is használnak, szabályozhatják a biofilm mennyiségét, és segíthetnek egyensúlyt teremteni a baktériumok összetételében, az egészséges biofilm fenntartása érdekében. Ha azonban nem tisztítod rendszeresen a fogaidat és ínyedet, a jellegzetes enyhén sárgás színezetű biofilm elszaporodik és fogkővé keményedhet. Ezen már csak fogorvos segíthet, aki speciális eszközökkel távolíthatja el azt. Tartsd magad a szájápolási és szájöblögetési rutinodhoz, és tartsd a biofilmet egészséges határokon belül.

Mi a kapcsolat az ínybetegségek, az ínygyulladás és a fogágybetegség között?

Ha ínyed miatt aggódva végzel egy kis kutatást, gyorsan összezavarhat a sok szakmai kifejezés, melyek mind ugyanarra a témára, az ínybetegségre utalnak.

A következőkben érhetővé tesszük a fogalmak közötti összefüggéseket: a  fogínybetegség  az általános kifejezés, mely a szájüregben lévő bakteriális fertőzéseket írja le.

Habár az  ínygyulladás  és a  parodontózis  egyaránt az íny betegségét írja le, nem felcserélhetők egymással, jelentésük nem azonos.

Az  ínygyulladás  vagy más néven  gingivitis  az ínybetegség kezdeti, gyengébb (és visszafordítható) formája. Tünetei a vörös és duzzadt íny, mely enyhe nyomás hatására (pl. fogmosáskor) vérezhet.

A szájhigiénia javításával nem kezelt ínygyulladás a fogínybetegség súlyosabb és nem visszafordítható típusává, úgynevezett fogágybetegséggé alakulhat át.

A  fogágybetegség  vagy másik nevein  parodontózis  vagy  parodontitisz  megtámadja az ínyt, a csontokat és a fogak közötti csatlakozásokat, melyek a fogakat a helyükön tartják. A fogágybetegség fogvesztéshez vezethet.

A fogágybetegség a  fogvesztés  fő oka. Ezért olyan fontos legalább évente fogorvoshoz járni és betartani a 3 lépéses szájápolási rutint (fogmosás, fogköztisztítás, öblögetés).

Mitől vérzik az íny?

Ahogy öregszünk, fogmosás után gyakran veszünk észre apró vércseppeket a mosdókagylóban, olyan gyakran, hogy azt mondjuk magunknak, ez teljesen normális. Ezzel ellentétben az ínyvérzés még a fogászati kezelés alatt  sem normális.

Az ínyvérzés gyakran egy jel, ami más tünetekkel, például duzzadt és vörös ínnyel (ínygyulladás), együtt jelentkezik, amelyet gyakran figyelmen kívül hagynak, vagy nem veszik észre.

Felnőttek milliói szenvednek az ínybetegség valamilyen formájában, mégis csak egy kis részük tud róla, mert az ínyfájdalom nem tartozik a korai tünetek közé.

A jó hír, hogy a korai stádiumú fogínybetegségek visszafordíthatók, és jól kezelhetők a napi szájápolási rutin javításával és a fogorvos gyakoribb látogatásával.

Ha azonban a mosdókagylóban látható piros cseppeket hosszabb ideig figyelmen kívül hagyod, az fogágybetegséghez (parodontózis vagy parodontitisz) vezethet. A fogágybetegség megtámadja az ínyt és a csontokat. Ez a fő oka a fogak elvesztésének.

Ha fogmosás után kis vércseppeket észlelsz, ne várj, azonnal  javíts napi szájápolási rutinodon . Alaposan moss fogat, használj fogselymet és öblögess szájvízzel. Ha nem tapasztalsz javulást, kérd ki fogorvosod tanácsát.

Miért húzódik vissza a fogínyem?

Ha azt tapasztalod, hogy az ínyed visszahúzódik, valószínű az ínybetegség egy tipikus jelével állsz szemben. Semmiképp sem hagyd figyelmen kívül, hanem kérd ki fogorvosod tanácsát.

Amennyiben azt veszed észre, hogy a fogak alsó része egyre inkább láthatóvá válik, az annak a jele, hogy az ínyed visszahúzódik. Ha ez megtörténik,  a fogak gyökerei sebezhetővé válnak a baktériumokkal szemben és a szájüreg kiszolgáltatottá válik további betegségekkel szemben.

Ha emellett azt látod, hogy ínyed bevörösödött és megdagadt, fogmosás közben vagy után vérzik, valószínű hogy  ínygyulladásod  van.

A nem kezelt visszahúzódó íny súlyos, és gyakran visszafordíthatatlan következményekkel járhat. Felfedett foggyökerekhez, érzékenységhez, gyakran erős fájdalomhoz és mélyre hatoló fertőzésekhez vezethet. Legrosszabb esetben fogvesztéssel járhat.

Minden szájvízzel kezelhető az ínygyulladás?

A legjobb, ha az ajánlásnak megfelelően naponta kétszer használja a LISTERINE® szájvizet. A LISTERINE® összetevői biztonságosnak és hatékonynak számítanak.

A LISTERINE®megküzd a fogmosás után a szájban maradó baktériumokkal,  segít eltávolítani a lepedéket, és segít az ínygyulladás korai stádiumában, amely súlyos ínybetegséghez vezethet, ha az nem kerül kezelésre.

Használd a LISTERINE® szájvizeket naponta kétszer az ínybetegségeket okozó lepedékbaktériumokkal szemben.

Mik a helyes szájvízhasználat szabályai?

A teljes szájhigiénia érdekében használj fogmosás után naponta kétszer LISTERINE® szájvizet. Öblögetésenként 20 ml elegendő, ami nagyjából 4 teáskanálnyi mennyiségnek felel meg. Termékeink használatra készek, nem kell őket hígítani. Öblögess 30 mp-en keresztül, majd köpd ki. Kivétel képeznek ez alól az alábbiak:

  • 6 és 12 év közötti gyermekeknek 10 ml szájvizet használj

  • Smart Rinse: 10 ml (kb. 2 teáskanál) szájvizet használj 60 másodpercen keresztül, majd köpd ki

  • Nightly Reset: 15 ml (kb. 3 teáskanál) szájvizet használj 60 másodpercen keresztül, majd köpd ki

  • Advanced White: 10ml (kb. 2 teáskanál) szájvizet használj 60 másodpercen keresztül, majd köpd ki