FOGKŐ: A LEPEDÉKTŐL A FOGKŐIG
Az alapos fogorvosi kontroll után a diagnózis sokszor: fogkő! Mégis hogyan alakul ki a fogkő és mi köze van ennek a lepedékhez és a plakkhoz?
MI A FOGKŐ?
A fogkő a nyálból származó ásványi anyagok lerakódása és megkeményedése . Gyakran a nyálmirigyek közelében alakul ki, különösen az alsó állkapocs metszőfogainak belső oldalán és az első felső szemfogakon.
A fogkő főként a fogközökben és a durva fogfelszíneken tud megtelepedni. A fogkövek között megkülönböztetjük az íny felett elhelyezkedő, illetve az íny alatt, a fogínytasakokban kialakuló fogkövet.
HOGYAN ALAKUL KI A FOGKŐ? (A PLAKK SZEREPE)
A szájüregben számos baktérium és mikroorganizmus található. Ezek alkotják a szájflórát, mely támogatja az immunrendszert és az emésztést.
Ezek között megtalálható számos rossz baktérium, melyek, ha nincsenek eltávolítva és sok cukros ételmaradékot találnak, gyorsan elszaporodhatnak. A plakk baktériumok (pl. streptococcus, laktobacillus) a fogfelszínen való terjeszkedésben specializálódtak.
Ha ott megtelepednek, lepedéket vagy más néven plakkot képeznek. Idővel a nyálból származó ásványi anyagok lerakódnak a lepedékben és megkeményítik azt. Ezek az ásványi anyagok főleg kalcium-foszfátból állnak, innen is jön az elmeszesedés, illetve a meszes plakk elnevezés.
MILYEN KÖVETKEZMÉNYEI VANNAK A FOGKŐNEK?
A lepedék, illetve a fogkő érdes felülete ideális fejlődési környezetet nyújt a baktériumok számára. Ez elősegítheti a következő íny- és fogbetegségek kialakulását:
A lepedék elmeszesedése után a plakk fogkefével már nem távolítható el. A következő oldalakon többet olvashatsz a fogkő eltávolításáról és a lepedék megelőzéséről.
TIPPÜNK:
A fogkő kialakulásának megelőzéséhez a LISTERINE® TOTAL CARE STAY WHITE szájvizet ajánljuk.
A szájvíz megküzd a fogmosás után szájban maradó baktériumokkal, megtisztítja a fogkefével nehezen elérhető helyeket. A cink-kloridot tartalmazó formula megakadályozza a fogkő kialakulását, így segít megőrizni a fogak természetes fehérségét.
MÉG TÖBB CIKK EBBEN A TÉMÁBAN