FOGSZUVASODÁS GYAKORI KÉRDÉSEK
A rossz lehelet lehet komolyabb egészségügyi problémák jele?
Igen, a tartós rossz lehelet jelezhet betegséget. Az olyan gyakori egészségügyi problémák, mint a gyomorégés, rossz szájízt hagyhatnak.
Más esetekben az arcüreggyulladásból származó baktériumok vagy nyálka is okozhatnak rossz leheletet. Az enyhén gyümölcsös lehelet, melyet nem feltétlenül értékelünk zavarónak vagy kellemetlennek, a cukorbetegség jele lehet, míg az erős ammónia szag általában veseproblémákra utal.
A parodontális betegségek , mint az ínygyulladás, szintén okozhat rossz leheletet. A nyál mennyiségének csökkenését okozó szájszárazság eredményeképp a szájban természetesen előforduló baktériumok és a fogakon lévő ételmaradékok lemosása akadályozott, mely károsíthatja az ínyt.
Ha egy alapos fogmosással, fogselyemmel és szájvízzel sem tud megszabadulni a rossz lehelettől és aggódik, hogy a rossz lehelet egy betegség jele lehet, keresd fel fogorvosod.
Milyen szokások okozhatnak rossz leheletet?
Ha a rossz leheletet okozó rossz szokásokról van szó, a dohányzás általában a lista élén áll. Már a dohányfüst is elég ahhoz, hogy rossz ízt és szagot hagyjon a szájban. További rossz szokás, mely káros a leheletre, a túlzott cukorfogyasztás . A szájban lévő természetes baktériumok örömmel fogadják a magas cukorbevitelt, és még több baktériummal lepik el a fogakat és az ínyt.
A szénhidrátok elhagyására irányuló diéták megduplázhatják a rossz lehelet kialakulásának valószínűségét, mivel a szervezet növeli az anyagcseréhez szükséges ammónia termelését.
Veszély leselkedik azokra, akik gyorsan esznek vagy rendszeresen kihagyják az étkezést . A rágás serkenti a nyáltermelést, amely segít megakadályozni a száj kiszáradását. Ha túlságosan kapkodva eszik, vagy kihagy étkezéseket, az a nyáltermelésre negatív hatással bír, és a lehelet rossz szagúvá válhat. A szájszárazságot a szájon keresztül történő gyakori be és kilégzés is okozhatja.
Ezenkívül a stressz is kellemetlen lehelethez vezethet.